ponuka programov
 
 

 

PONUKA WORKSHOPOV

 V RÁMCI OSMIJANKOVEJ LITERÁRNEJ ZÁHRADY

A VZDELÁVACIEHO CYKLU ZÁZRAČNÉ KĽÚČE OD HRAVÉHO ČÍTANIA 

 

PRIHLASOVACÍ FORMULÁR

 • MÔJ STRAKATÝ SMIECH ALEBO AKO SOM SA STAL SILNÝM

Téma: hendikepy, hľadanie vnútornej sily, tolerancia, priateľstvo. Workshop na motívy knižky Daniela Rušara Strakáč a Tíoni postavený na scénickom stvárnení témy.

 

Účinkuje: bábkoherec Lukáš Tandara, workshop vedie Mirka Biznárová

 •   STRETNUTIE S TRPASLÍKOM A NIELEN ŠVIHNUTÉ BÁSNE

Téma: objavovanie rytmu básne - prežívanie príbehov z básničiek. Princípmi tvorivej dramatiky prejdú deti od spoznávania jednoduchých rýmov k zložitejším, objavia básnické metafory, aby sa nakoniec zahrali na básnikov.

Účinkuje: bábkoherečka Sidi Féderová

 • VANDROVKA PO SLOVENSKU ALEBO REMESLO MÁ ZLATÉ DNO

Téma: domov, putovanie, odvaha, strach, staré remeslá. Deti si putovanie Budkáčika a Dubkáčika zažijú prostriedkami dramatickej výchovy. Vyskúšajú si rolovú hru, metódu, pri ktorej sa témy z reálneho sveta preberajú hravým, rozprávkovým, spôsobom. Interakciou s ostatnými účastníkmi sa nielen posilní ich vlastné vnímanie, ale socializácia v rámci triedy. Zároveň sa zoznámia so starými remeslami, ktoré už zanikli.

 Účinkuje: Barbora Krajč Zamišková 

 • NÁVŠTEVA V OSMIJANKOVEJ LITERÁRNEJ ZÁHRADE ALEBO ZÁZRAČNÉ KĽÚČE OD HRAVÉHO ČÍTANIA

Téma: čítanie ako hra, rozvoj fantázie, hra na spisovateľov, ilustrátorov, prežívanie príbehov. Ucelený workshop je zameraný na rozvoj čitateľských zručností.

Účinkuje: Mirka Biznárová

 • ZÁZRAČNÉ KĽÚČE MÁRIE ĎURÍČKOVEJ 

Témazázračné kľúče nielen od mesta, od sveta rozprávok, príbehov, riekaniek, povedačiek, hádaniek. Spolu s deťmi prejdeme bránou ľudovej slovesnosti, ale i do sveta literatúry. Program vznikol pri príležitosti 100. výročia narodenia spisovateľky. Súčaťou programu je bábkové predstavenie na motívy rozprávky Zlatá priadka a O Jankovi Polienkovi

Účinkuje: Miro MihálekVýtvarná dielňa: Miriam Horňáková

 • MALÍ VEĽKÍ HRDINOVIA TAJOMNÉHO LESA  ALEBO FANTASTICKÝ SVET ROALDA DAHLA

Téma: strach, hrdinstvo - kombinovaný workshop s literárno-hudobno-výtvarnými aktivitami a prvkami tvorivej dramatiky. Súčasťou workshopu je aj prezentácia života a diela Roalda Dahla.

 Účinkujú: Sidi Féderová  alebo Mirka Biznárová
 •  PRECHÁDZKA ZELENÝM ÚDOLÍM

Téma: vzťahy v rodine. Na motívy knižiek Tove Janssonovej o Muminovcoch sa deti zoznámia so životom v Muminkovskom údolí, spoznajú jeho obyvateľov a urobia si vlastný rodostrom.

Účinkuje: Sidi Féderová
 • NEZVYČAJNÍ KAMARÁTI ALEBO MOJA NAJOBĽÚBENEJŠIA HRAČKA

Téma: priateľstvo. Inscenované čítanie na motívy knižky Pat Zietlow Miller Sofia a tekvička a výtvarná dielňa.

 Účinkuje: Barbora Krajč Zamišková

 • ŤAŽKÁ HÁDANKA ALEBO ČO JE NAJDÔLEŽITEJŠIE NA SVETE? 

Téma: priateľstvo a dôležité hodnoty v živote deti. Pri inscenovaní príbehu o malom klbôčku vlny sa deti dozvedia ako sa Guľko narodil, ako žil na dedinskom dvore spolu so zvieratkami, ako každému pomáhal a po troške sa rozdával. Zamyslíme sa spoločne nad slovami uja Rexa: ...,,Čoby nie, všetci si pomáhame a po troške sa rozdávame. Len daj pozor, aby to nebolo na daromnice, ale na dôležité veci." Na motívy knižky Márie Ďuríčkovej O Guľkovi Bombuľkovi.

  
 Účinkujúci: Eliška a Juraj Sadílekovci 
 •  NAČO NÁM JE HLAVA?

Téma: objavovanie hodnôt každého človeka a seba samého. Inscenované čítanie alebo dramatizácia, výroba papierového divadla. Na motívy Osmijankových rozprávok Kristy Bendovej.

  
 Účinkujú: Eliška a Juraj Sadílekovci 
 •  HRAvo čítame S OSMIJANKOM o nerozlučnom kamarátstve

Téma: hodnota priateľstva a vzájomnej pomoci. Osmijanko vybral zo svojej kapsičky rozprávky o tom ako sa Osmidunčo stratil a nakoniec pomocou detektíva Sherlocka Holmesa našiel. Žiaci sa zoznámia aj s Osmijankovým životopisom. Na motívy Osmijankových rozprávok Kristy Bendovej.

 Účinkuje: Lukáš Tandara 
 • HRAvo čítame S OSMIJANKOM o školských záhadách

Téma: čo sa skrýva za bránami školy a dverami triedy?  Humorné rozprávky Kristy Bendovej umožňujú nazrieť do života školy, ale i duše žiakov a učiteľov. Na motívy Osmijankových rozprávok Kristy Bendovej.

 Účinkuje: Lukáš Tandara 
 • KTORÁ FARBA JE NAJDÔLEŽITEJŠIA NA SVETE? ALEBO HRA NA TRIEDNY BAND

Téma: inakosť, tolerancia, nadčasový a aktuálny rozprávkový pribeh nás presvedčí o dôležitosti inakosti, znášanlivosti a tolerancie. 
Spolu s hlavným hrdinom Ivanom deti prejdú celú cestu vyslobodenia mačiek a presvedčia sa o dôležitosti dobrých skutkov. Nakoniec si vytvoria triedny band (papierové divadlo) a naučia sa pesničku Mačky vo vreci. Na motívy knižky Jaroslavy Blažkovej Mačky vo vreci.

  
 Účinkuje: Miro Mihálek 
 • DIEVČATKO S VEĽKOU FANTÁZIOU 

Téma: detská hra a rozvoj fantázie prostredníctvom ilustrácie. Dramatizované čítanie na motívy knižky Astrid Lindgrenovej Pippi Dlhá Pančucha, výtvarná dielňa.

 Účinkuje: Barbora Krajč Zamišková 
 •        SVET SIVÝ A SVET FAREBNÝ

Téma: svet nevidiacich, empatia, dôvera - na motívy knižky Kataríny Kerekesovej, Kataríny Molákovej, Alexandry Salmely Mimi a Líza. Hrami na zmyslové vnímanie si žiaci na vlastnej koži vyskúšajú svet za "zatvorenými očami". Zahrajú si a vyrobia pexeso pre nevidiacich.
Na motívy knižky Kataríny Kerekesovej, Kataríny Molákovej a Alexandry Salmely Mimi a Líza.

© OSMIJANKO, n.o., 2021design: Mgr.art. Silvia Sekelová, code: Tomáš Bencso